top of page
RAN HOME

RE-FLAT

Miesto: Košice
Návrh: 2021
Realizácia: 2022
Typ: Interiér
Status: Dokončené
Foto: Tomáš Lazorik

Byt z 30. rokov minulého storočia sa nachádza v rodinnom dome v širšom centre Košíc.

Súčasným pohľadom na dispozíciu sa dal označiť ako dvojizbový s prechodnými miestnosťami a samostatnou kuchyňou. Hlavným cieľom rekonštrukcie bolo pretvoriť veľkorysý dvojizbový byt na plnohodnotný trojizbový, so zachovaním priestorových kvalít a zároveň vyzdvihnúť jeho historickú hodnotu. Skôr ako sa začalo pracovať na návrhu, bola odhalená výmaľba vo všetkých miestnostiach. Spoločne s pôvodným terazzom, nachádzajúcim sa vo štvrtine bytu, vytvorila základ pre úvahy nad novou dispozíciou. V každej miestnosti bola maľba zachovaná vo vysokej miere, ale v rôznej podobe. Ďalšie hodnotné prvky ako masívne dvere, dubové parkety, či rákosový podhľad rozhodli o citlivom prístupe s čo najmenším množstvom stavebných zásahov.

Najväčším zásahom bolo vybúranie dvoch dverí v chodbe, čím sa priestor otvoril a výrazne presvetlil. Na mieste pôvodnej kúpeľne bola navrhnutá kuchyňa, ktorá je otvorená do dispozície a tvorí centrálny bod bytu. Veľkorysé zádverie bolo zmenšené na nevyhnutné minimum a na jeho zvyšku vznikla kúpeľňa. Vďaka dispozičnej rošáde v južnej polovici bytu bolo možné z kuchyne so špajzou vytvoriť plnohodnotnú obytnú izbu s technickou miestnosťou.

Nové rozvody boli vedené v podlahe, takže dubové parkety boli rozobrané a následne znova použité v nepravidelnej väzbe. Rovnako tak aj kachľové pece, ktoré patria k domu od jeho vzniku. V miestach po vybúraných priečkach bolo terazzo doliate a vo zvyšku reštaurované.

Nové nábytky boli navrhované v symbióze s pôvodnými prvkami bytu. Jazyk detailu je súčasný a jasne čitateľný, ale s ambíciou do prostredia citlivo zapadnúť.

bottom of page