top of page
RAN HOME

FLAT MT

Miesto: Košice
Návrh: 2019
Realizácia: 2019-2020
Typ: Interiér
Status: Dokončené
Foto: Tomáš Lazorik

Byt sa nachádza v tehlovom bytovom dome v širšom centre mesta Košice. Hlavnou myšlienkou návrhu bolo maximalne presvetliť interiér a splniť jediné požiadavky majiteľov bytu inklinujúcich k tmavým farbám – čierna kuchyňa a čiernobiela kúpeľňa.

V byte dominujú tri hlavné materiály – brezová preglejka, čierna MDF doska a štuková omietka. Pôvodné dubové parkety boli  iba v niektorých miestach doplnené novými.  

                    

Funkčná schéma pôvodnej dispozície bytu zostala zachovaná. Odstránením priečok vznikol svetlý otvorený priestor, ktorý plní funkciu  kuchyne, jedálne a obývacej izby. Odstránenie deliacich konštrukcií odhalilo pôvodne skrytý monolitický prievlak. Odkrytá bola tiež tehlová stena, ktorá do obytného priestoru vnáša iba štruktúru,

keďže je čiastočne omietnutá.

Charakteristickým prvkom interiéru je obklad, na ktorý plynulo nadväzuje vstavaný nábytok. V chodbe dominuje už spomínaná brezová preglejka, ktorú nájdeme aj na knižnici, zatiaľ čo čierny obklad jadra sa vlieva do kuchynskej linky.

Vstupy do hygienického zázemia, ktoré sú orientované do priestoru, sa strácajú v obklade jadra z čiernej MDF dosky. Vzhľadom k malej pôdorysnej ploche sa v kúpeľni nachádza priestranný sprchový kút. Jeho oblúk ukrýva odvetrávacie potrubie kanalizácie. Prvok otvorenej knižnice neoddeľuje obývaciu izbu od zvyšku bytu. Práve naopak – spĺňa hlavný zámer, ktorým je otvorený priestor a prenikanie svetla čo najhlbšie dispozície.

Vstavaný nábytok z dubovej dyhy je v časti spálne nalakovaný transparentným lakom. Vo zvyšku miestnosti je natretý na čierno, pričom štruktúra dreva zostáva priznaná.

Nočná časť bytu zachováva farebnú a materiálovú schému zvyšku interiéru. 

FLAT MT
FLAT MT
bottom of page