top of page
RAN HOME

MARATHON HUB

Vyzvaná súťaž návrhov
Miesto: Hlavná 57, Košice
Návrh: 2024
Spolupráca: Ing.arch. Vladimír Kladiva, Richard Oľha
Typ: Rekonštrukcia
Status: -

Jedna z našich prvých spomienok z detstva sú plné ulice Košíc ženúce Róberta Štefka do cieľa. Prvá októbrová nedeľa je najväčší košický sviatok. Starí Košičania v kabátoch ako aj vnučky a vnuci s rapkáčmi povzbudzujú všetkých bežcov rovnako bez rozdielu na to, či útočia na traťový rekord alebo sa snažia maratónsku trať aspoň dokončiť.

 

Tak ako prvá októbrová nedeľa je aj náš návrh Maratónskeho domu v Košiciach určený pre všetkých.   

 

Naším cieľom bolo vytvoriť priestor pre všetky generácie v ktorom prepojíme tri piliere nášho maratónu. Tradíciu, šport a fanúšikovstvo. Rozhodli sme sa nepoužiť prvky virtuálnej reality, ktorá je v súčasnom expozičnom trende nahradzovaná haptickými prvkami či videomappingom, ktoré poskytujú zážitok pre viac návštevníkov v jednom momente a nenarážajú na svoje technické limity ako virtuálna realita.

 

Maratónsky dom sa nachádza v samom centre Košíc v kultúrnej pamiatke. Návrhom reagujeme na historickú hodnotu priestoru, ktorá je citlivo doplnená o súčasné prvky v duchu tradície storočného maratónu.

 

Vstupný portál je navrhnutý ako odkaz na dobovú kaviareň Július Meinl, ktorá sa nachádzala presne v riešených priestoroch a kde Vojtech Bukovský prišiel s myšlienkou založiť košický maratón.

Dominantou kaviarenskej časti je osvetlenie tvorené LED svetelnou trubicou v tvare mestskej trasy košického maratónu. Modrá farba, ktorú ma každý Košičan podvedome spojenú s maratónom, tvorí základnú farebnosť nášho návrhu. Sú ňou vyzdvihnuté významné časti návrhu - jedno z kaviarenských miest symbolizujúce akt založenia maratónu v kaviarni, alebo podesty, na ktorých sú umiestnené sochy.

Steny sú pokryté šablónou valčekového typu s motívom maratónskej sochy Arpáda Račka.

Priestor kaviarne je od expozície oddelený pultom, ktorý slúži mimo primárnej obsluhy kaviarne aj na nákup suvenírov, vstupeniek a pod.        

Našim cieľom bolo navrhnúť Maratónsky dom, ako inkluzívny priestor, ktorý posilní značku Medzinárodného Maratónu Mieru a súčasne sa stane miestom stretávania, naprieč generáciami v duchu športu a tradície.

Priestor za kaviarenskou časťou je navrhovaný ako multifunkčný. Hlavné využitie je určené deťom. Pre detského návštevník je okrem náučnej časti navrhovaná aj interaktívna tematická hra premietaná na zem, alebo preliezačka z bezpečnostných sietí, ktoré sú upnuté na existujúcich oceľových trámoch bývalej galérie. Sekundárne využitie je venované maratónskemu klubu, prípadne ako prenajímateľný priestor pre rôzne spoločenské podujatia.

Zadnú stenu kaviarne tvorí modrá plocha pred ktorou je umiestnená socha maratónca. Na túto plochu premietame technológiou videomappingu víťazov jednotlivých ročníkov maratónu.

 

Hlavný expozičný priestor je umiestnený do podzemia. Nad vstupom na točité schodisko je symbolicky umiestnená busta Vojtecha Bukovského.

V hlavnej sále podzemia je navrhovaná stála expozícia, ktorá dokumentuje mimoriadnu históriu Košického maratónu. V strede miestnosti sa nachádza interaktívny stôl v tvare maratónskej trate, kde sa návštevníci môžu dozvedieť všetko dôležité o trati a jej histórii. Vitrína s dobovými exponátmi na časovej osi bola navrhovaná ako voľná gradácia murovaných „schodov“. Podobne ako to bolo na prízemí, aj v podzemí sa objavuje modrá „koncová“ stena, s projekciou zbierky medailí víťazov od najstarších až po súčasnosť. V druhej miestnosti určenej pre verejnosť je umiestnený bežecký pás pre aktívneho návštevníka, ktorý si pomocou displejov môže vyskúšať beh nielen po košickej trati, ale aj významných svetových pretekoch. V rovnakej miestnosti je umiestnený aj športový panel, ktorý vzdeláva a motivuje (ne)bežcov k dosiahnutiu svojich cieľov s ohľadom na skúsenosti, pohlavie alebo vek.

viz_As.jpg

AXONOMETRIA

1.NP - alternatívy dispozície